Informácie o nás

( na tejto stránke sa dočítate ako a prečo sme sa rozhodli usporiadať tento pretek a podrobný popis trate)

 

Preteky vznikli na podnet občanov obce Kamenec pod Vtáčnikom. Prišli s veľmi odvážnym návrhom- zdolať horu ktorá je nádherná,ale pritom veľmi obtiažná na výstup. Hora pod ktorou sa rozprestiera obec, nesúca meno práve po tomto nádhernom pohorí- Vtáčnik .

    Z toho dôvodu bol v roku 2007 zorganizovaný prvýkrát "0 ročník  behu na Vtáčnik". Zvolila sa trať , ktorá začína v spomínanej obci Kamenec pod Vtáčnikom. Za miesto štartu sa určilo centrum športových podujatí- futbalové ihrisko TJ Tatran Kamenec (320 m.n.m). Cieľ  bol jasný hneď od začiatku - vrchol Vtáčnika (1345,8 m. n.m.).

    Po štarte trať vedie naprieč celým futbalovým ihriskom, pričom za chrbtom pretekárov sa rozprestiera masív Vtáčnika, ktorý čaká na svoje zdolanie bežcami. Následne trať vedie hlavnou cestou obce popred Obecného úradu Kamenca pod Vtáčnikom, ďalej pokračuje centrom obce, okolo nákupného strediska,  kde sú pretekári poháňaní väčším počtom divákov. Ďalej sa trať zatáča vľavo a pokračuje naprieč celou obcou, pričom  cesta začne mierne stúpať . Prebehne sa okolo bytoviek na konci obce a bežci sa ďalej púšťajú  cestou popri potoku, ktorá je lemovaná stromami a chatkami turistov až sa dostanú na Píly, kde opustia asfaltový povrch. Zatočia vpravo, prebehnú ponad horský potok a dostanú sa do lesa s kamenistým povrchom. Po pravej strane možno pozorovať amfiteáter, ktorý vo svojich časoch vítal tanečníkov z blízkeho, ale i ďalekého okolia, kde sa stretávali občania a mohli sa baviť na kultúrnych podujatiach. V týchto miestach pretekári majú možnosť občerstiť sa pred prvým strmejším stúpaním. Je dobré túto "občerstvovačku" využiť nakoľko nasledujú tvrdé kilometre stúpania lesom. Ďalšia "občerstvovačka" sa nachádza až cca 2,5km od cieľa na mieste, ktoré sa volá Siahy. Z tohto miesta je nádherný výhľad na celú obec Kamenec pod Vtáčnikom. Po poslednom občerstvení a odbehnutí cca 500m nasleduje asi najtvrdší kilometer na trati. To už sa pretekári nachádzajú v ochrannom pásme 5. stupňa, takže sa môže stať, že nalomení bežci sem-tam musia zdolať aj nejaký ten padnutý strom. No po jeho zvládnutí sa pretekári dostanú na hrebeňovku pohoria a pokračujú na posledný kilometer hrebeňom až k vytúženému vrcholu- k vrcholu Vtáčnika (1345,8 m.n.m). V cieli privíta pretekárov obrovský kríž a nepopísateľný, nádherný výhľad na celú krajinu. Vtedy pretekári zvládli trať dlhú 11km s prevýšením vyše 1000m. Tu ich čaká ďalšia, predposledná "občerstvovačka". Posledná " občerstvovačka" je opäť na futbalovom ihrisku TJ Tatran Kamenec, kde pretekárov čaká vyhodnotenie výsledkov, pivo, guláš a hodnotná tombola.

    V roku 2007 sme odštartovali nultý ročník behu na Vtáčnik. V obci Kamenci pod Vtáčnikom už sme sa takto stretli celkom 9-krát. Tento rok 9. júla 2016 o 10:00 hod. už to bude 10krát, kedy atléti zdolajú výzvu Vtáčnika. Bežci opäť pôjdu na dno svojich síl , preveria svoju silnú vôlu, zúročia tréningovú prípravu a všetci sa posnažia pokoriť vrchol, ktorý nesie meno VTÁČNIK

Diskusná téma: O nás

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok